Sancar cumhurbaşkanı kriterlerini sıraladı: Kendi adayımız için isim arayışını başlattık

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, partisinin küme toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı adayı için belirledikleri kriterleri sayan Sancar, kendi adayları için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattıklarını açıkladı.

Sancar’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ HAYATİ DEĞERDE: Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda geldiğimiz kademeyi halklarımızla paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini tamamlayan iki boyutu var. Öncelikle bu geçiş süreci son derece kritik, cumhurbaşkanlığı seçimi hayati ehemmiyette. Bunun farkındayız ancak tıpkı vakitte demokratik sorumluluğu da dikkate alan, hatta bunun gereklerini eksizsiz yerine getirmeye çalışan bir parti olarak hareket etmeye çalışıyoruz.

SADECE PARLAMENTER SİSTEME GEÇMEK KÂFİ DEĞİL: Cumhurbaşkanı adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Aslında yeni değil bu belirleme lakin yeniden de hatırlatalım. Geçiş sürecinin gerekliliklerini yerine getirebilecek, demokratik dönüşümün önünü açabilecek bir aday profili çıkardık. Bundan evvelki konuşmalarımızda ve 27 Eylül Deklarasyonu’muzda yer alan başlıklara baktığınızda bu adayın hangi niteliklere sahip olmasını istediğimizi açıkça görebilirisiniz. Bir kere güçlü demokrasiden yana olacak bu aday. Yani yalnızca cumhurbaşkanı hükümet sistemi yerine parlamenter sisteme geçmenin kâfi olmadığını söylüyoruz. Mahallî demokrasiyle tamamlanmış bir güçlü demokrasi talep ediyoruz. Parlamenter demokrasi talebimiz de bunun içinde yer alıyor. Yani biz de cumhurbaşkanı hükümet sisteminin lağvedilmesini istiyoruz.

SİYASİ DAVA VE KARARLARIN GEÇERSİZ KILINMASI TALEBİMİZ VAR: Kuşkusu tarafsız ve bağımsız yargı da taleplerimiz ortasında yer alıyor. Burada çok kıymetli bir sorun de yargının siyasallaştırılmasının, siyasal iktidar eliyle toplumu sindirme ve demokratik siyaseti tasfiye etme aracı olarak kullanılmasının sonucu olan siyasi dava ve kararların bütün sonuçlarıyla birlikte geçersiz kılınması talebimiz var. Bir cumhurbaşkanı adayı bunu taahhüt etmeli, topluma garanti vermeli.

KÜRT MESELESİNDE DEMOKRATİK TAHLİLE İNANACAK: Kayyım rejimini değil halk iradesini tereddütsüz savunacak ve bunun hayata geçmesi için de sorumluluk üstlenecek. Kürt meselesinde demokratik tahlile inanacak, bunun gereklerini yerine getireceğine dair bir samimi duruş sergileyecek ve tekrar sorumluluk üstlenmeye hazır olacak. Dış siyasette barışçı yolu izlemek, bu türlü bir cumhurbaşkanı adayı için bizler bakımından vazgeçilmez niteliklerden birisidir.

ÇOĞULCU, SİVİL ANAYASAYI AMAÇ OLARAK KOYACAK: Bayana özgürlük ve eşitlik vazgeçilmezimizdir. Bu hususta en ufak bir tereddüde, yalpalamaya hiçbir biçimde müsamahamız olmaz. İktisatta adalet kapsamlı bir başlıktır. Toplumsal adalet ve adil paylaşım bu talebin temelidir. Bu da yeniden bir cumhurbaşkanı adayının savunması gereken bir program olacaktır. Kamu idaresinde liyakat da bir başlık. Tabiata ve ekolojik sisteme saygılı ve hassas olmak da bu türlü bir cumhurbaşkanı açısından bizler bakımından vazgeçilmezdir. Ve gençler için özgür hayat konusunda da yalnızca sloganlar değil, somut programlar ve güçlü bir plan ortaya koymasını bekleriz. Elbet bunların sonucunda da çoğulcu, sivil bir anayasayı maksat olarak önüne koymalıdır.

NİTELİKLERE UYGUN ADAY ARAYIŞINA BAŞLADIK: Biz bu nitelikleri belirledik. Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Kendi adayımız için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattık. Evet, dünkü MYK toplantısında aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Bu niteliklere sahip bir aday çıkarmak için sistemlerimizin işleyişini hızlandıracağız. Bu yola girdik arkadaşlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir