Petroldeki sert düşüş tabelaya yansıdı! Motorine indirim geldi

Brent petroldeki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir üst hareket etmeye devam ediyor. Buna nazaran motorinin litre fiyatına indirim geldi.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu tabirleri kullandı:

“Petrol tarafında OPEC kararı sonrası bir hareketlenme oldu ancak daha sonrasında geri çekilme enflasyon verisine yönelik beklentilerin tekrar olumsuz olacağı ve resesyon tasasından kaynaklıdır.

ABD’nin faiz artırımlarında bir ölçü şahinleşeceği kaygısı ve resesyon tasaları petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor.

Çin’deki kapanmalar kısmen tesirli olsa da çok bariz bir formda fiyatların direkt etkileneceği bir gelişme değil üzere duruyor. Pandemi konusu artık çok sürpriz değil. Birinci kez karşılaşılan üzere süratli bir tepki vermiyor. Buradaki sakinlik beklentisi tabi ikinci değerli bir haber akışı olarak takip edilebilmektedir.

DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Petrol tarafındaki fiyatlamaları büsbütün ABD’nin nasıl adım atacağı ile ilgili yanlışsız orantılı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz ay riskli varlıklara yönelik iştah artmıştı. Zira Fed faiz artışı konusunda biraz çekilmişti. Ancak hala enflasyon noktasında direnç oluşması ve gelen verilere yönelik Fed’in kararlı olduğuna dair açıklamalar bu noktada hala sakinlik kaygısını görünürde tutuyor.

Bu da petrol fiyatlarını baskılamaya devam edecektir. Ancak beklentimiz belirli bir vadede yani bu yıl sonuna kadar da olabilir. ABD’nin yumuşak iniş dediğimiz mevzuyu öngörülür bir formda hakikat yönetirse ekonomik daralmadan uzaklaşan bir ABD iktisadı petrol fiyatlarına talep yaratacaktır.

‘DÜŞÜŞLER SÜREKSİZ OLACAK’

Düşüşleri biraz süreksiz olarak görüyoruz. Sayı olarak konuşmak gerekirse 91 dolar brent petrolde değerli bir dayanak olarak karşımıza çıkıyor. 90-91 dolar düzeylerinin üzerinde kalan petrol fiyatlaması tekrar haber akışlarının olumlu olması durumunda 100 doların üstünü maksat edecektir.

’90 DOLARIN ALTI ALIM FIRSATI’

90 doların altında kısa periyodik inişler yatırımcılar için alım fırsatı olabilir. Bu sakinlik senaryosu ile karşılaşmayacağımız varsayımı ile gerçekleşir. Şayet işler zıt giderse hem enflasyon hem de sakinlik tüm dünya piyasalarının üzerine çökerse bu durumda 90 doların daha da altı beklenebilir.”

MOTORİNE KAÇ LİRA İNDİRİM GELDİ? 

Bu gece yarısından itibaren motorinin fiyatı 1 lira 14 kuruş düştü. İndirimin akabinde motorinin litresi İstanbul’da 24 lira 86 kuruşa, Ankara’da 24 lira 97 kuruşa, İzmir’de ise 24 lira 99 kuruşa geriledi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir