Pazarlamanın yeni gözdesi: Sanal influencerlar

İş dünyasında artan rekabet, markaların pazarlama stratejilerine de yansıdı. Uzun müddettir influencer pazarlamayı stratejilerinin bir modülü olarak gören markaların yeni trendlere yönelmesi, sanal influencerların popülaritesini de beraberinde getirdi.

Yapay zeka ve grafik yazılımları aracılığıyla bilgisayarda üretilen ve toplumsal medyada gerçek bir insan üzere davranan bu sanal karakterler şimdiden yeni bir ekonomik taban oluşturmaya başladı. Sanal influencer pazarının 2025’e kadar yüzde 26 büyümeyle 4,6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı varsayım edilirken, Influencer Marketing Factory tarafından yürütülen bir araştırmada 5 iştirakçiden üçünün en az bir sanal influencerı takip ettiği görüldü.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan, markalara özel yeni jenerasyon yapım hizmeti vermeye başlayan teknoloji şirketi IAMX.Live kurucu ortaklarından Ercan Barış, “Yaratıcı sanayinin ve teknolojinin pazarlama dünyasına son armağanı olan bu dijital yıldızlar, metaverse çağına adımladığımız günlerde markalar için güçlü fırsatlar barındırıyor. Dünyaca ünlü moda markaları iletilerini toplumsal medya platformlarında kendilerine özel sanal karakterleriyle vermeye başladı” dedi.

Neden sanal influencerlerı takip ediyorlar?

Araştırma sonuçlarına nazaran kullanıcıların sanal influencerları takip etme nedenleri ortasında içerik, birinci sırayı aldı. Öykü anlatımı, müzik ve ilham üzere başlıkları da sanal influencer’ları takip etme münasebetleri ortasında sayan kullanıcıların, dijital dünyanın sanal ünlülerini takip etmek için YouTube, Instagram ve TikTok üzere mecraları kullandığı görüldü.

2022’de tüketicilerin yüzde 35’inin sanal influencerlar tarafından tanıtılan bir eser yahut hizmet satın aldığını vurgulayan Ercan Barış, “Özellikle Z kuşağı sanal influencerlara büyük ilgi gösteriyor. Büsbütün dijital ortamda üretilen sanal karakterler markalara influencer pazarlama stratejilerini yenilikçi bir yoldan tamamlama ve metaverse kainatına adım atma talihi tanıyor. Bilgilerden de hareketle, sanal gerçeklikle oluşturulmuş tecrübelerin, pazarlama ve tüketici etkileşiminde kıymetli rol oynayacağı bir periyoda girerken yeni ve güçlü bir irtibat kanalı olacağına inanıyoruz” tabirlerini kullandı.

Markalara özel sanal karakterler

“Geleceğe istikamet verecek pop yıldızı, haber sunucusu, gazeteci, influencer üzere farklı sanal karakterlerden oluşan bir sanal insan kolonisi üzerine çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz realistik sanal influencerları sadece toplumsal medya platformlarıyla sonlu tutmayıp bir teknoloji şirketi olarak bu karakterlerle NFT, blokzinciri ve kripto üzere konseptler ortasında organik bağlar kuracağız. Bunun yanı sıra küresel markalar için de özel, anahtar teslim sanal influencerlar tasarlamaya başladık. 2025’e kadar amacımız, IAMX.Live lisanslı, global markalar ve yatırımcılar tarafından sahiplenilmiş sanal influencer’lardan oluşan bir ekosistem oluşturmak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir