MSB’den tahıl sevkiyatı açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, Ukrayna limanlarından gerçekleştirilen tahıl sevkiyatına ait yapılan açıklamada, “1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken bunların 25’i Ukrayna limanlarından çıkış yaptı. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti. Şu ana kadar Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi” denildi.

Bakanlık tarafından bahis hakkında yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin ağır uğraşları sonucu tahıl krizinin tahlili için birinci adım 22 Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi’ ile atıldı. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında imzalanan muahede sonrası Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl sevkiyatını planlayacak ve koordine edecek olan Müşterek Uyum Merkezinin (MKM) İstanbul’daki ofisinin açılışını gerçekleştirdi. Büsbütün insani bir misyon için çalışan MKM’nin uyumunda, tahıl gemileri ağır çalışmalar sonucunda sevkiyatları aralıksız sürdürüyor. Muahede sonrası sevkiyata başlayan birinci gemi 1 Ağustos 2022’de Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket eden Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli gemi oldu. Lübnan’a gitmek üzere 27 bin ton mısır ile İstanbul’un kuzeyine gelen gemi, Müşterek Uyum Merkezinin kontrolünün akabinde seyrine devam etti.

RAZONI isimli gemiyi NAVISTAR, ROJEN, POLARNET, MUSTAFA NECATİ, STAR HELENA, GLORY, RIVA WIND, SACURA, ARIZONA, OCEAN LION, RAHMİ YAĞCI üzere gemiler takip etti. Ukrayna limanlarından çıkan yahut Ukrayna limanlarına giden her bir gemi İstanbul’un kuzeyinde kontrole tabi tutuldu.

1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken bunların 25’i Ukrayna limanlarından çıkış yaptı. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti. Şu ana kadar Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.” 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir