Meteoroloji’den 17 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji; İstanbul, İzmir’in de ortalarında bulunduğu 19 vilayet için sarı kodlu ikaz yayınladı. Yağışlı havanın hafta sonu birçok bölgede tesirini göstermesi bekleniyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar, Antalya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova için sarı kodlu ihtar yayınladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; ülke genelinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ve Muğla, Akdeniz, (Kayseri, Niğde ve Yozgat vilayet merkezleri hariç) İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyı vilayetlerinin iç ve yüksek bölümleri ile Malatya’nın batı etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinde Batı Akdenizin iç bölümleri ve Konya etrafları, Antalya’nın doğu, Muğla’nın kıyı kısımlarında kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesitlerde mevsim normallerinin altında düşeceği, öteki yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

Rüzgarın da ekseriyetle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güney ve doğu kesitlerinde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

Cumartesi günü İstanbul’da yer yer kısa vadeli sağanak yağışlar bekleniyor. Yağışların Anadolu yakasında tesirli olması bekleniyor. Pazar günü rüzgarın durulması ve yağışlı havanın da tesirini kaybetmesi bekleniyor. Rüzgarın durulmasıyla hava sıcaklığının da Pazar günü biraz daha ısınması iddia ediliyor.

Sarı kodlu ikaz nedir?

Sarı, havada “potansiyel tehlike durumuna işaret ediyor. Varsayım edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik kurallardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması ihtarında bulunuluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir