Malatya Büyükşehir’e hibe ödülü

MALATYA (İGFA) – Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafik Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından 2020/2023 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı kapsamında, Kentlerde Trafik probleminin çözülmesi için ‘Akıllı Kent Pilot Uygulamaları’ müsabakası düzenlendi.

Şehirlerdeki trafik meselesini çözmek ismine düzenlenen müsabakaya Malatya Büyükşehir Belediyesi “Bluetooth Tabanlı Trafik Tahlil Sistemi” isimli proje ile katıldı. Türkiye genelinde iştirakin sağlandığı proje yarışında Büyükşehir Belediyesi, birinci olarak hibe mükafatı almaya hak kazandı.

Malatya’daki trafik meselesinin tahlili noktasında birçok projeye imza atan ve yeni yollar açan Malatya Büyükşehir Belediyesi hazırlamış olduğu projelerle de Malatya trafiğini rahatlatmaya yönelik uygulamalarına devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Dış Münasebetler ve Hibeler Şube Müdürlüğü ile Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından ortak olarak hazırlanan ‘Bluetooth Tabanlı Trafik Tahlil Sistemi’ projesi ile yarışa müracaat edildi. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığının desteklediği proje komite tarafından birincilikle ödüllendirildi ve ödül ölçüsü da daha sonra artırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığının desteklediği proje, 2022 yılı sonlarına hakikat vilayetimizde uygulanmaya başlandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Akıllı Kent Hareket Planı kapsamında yer alan proje ile kentin akıllı kent kapasitesinin artmasına katkı sunacağı üzere sürdürülebilir ulaşım ve ulaşımda kent konforunun sağlanması için gerekli dataların teknoloji yardımı ile elde edilmesinde son derece kıymet arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir