Harvard Üniversitesi’ne ilk siyahi başkan: Fildişi kuleden çıkmamızın zamanı geldi

Harvard Üniversitesi, Claudine Gay’in kurumun 30. lideri olacağını ve böylece Ivy League okuluna liderlik edecek birinci Siyahi ve ikinci olacağını yapacağını duyurdu. Şu anda üniversitede dekan olan Gay, ailesiyle daha fazla vakit geçirmek için istifa eden Lawrence Bacow’un yerini alacak.

AZINLIK HAKLARI VE EŞİTSİZLİK BAHİSLERİNDE ÇALIŞIYOR

Haitili göçmen bir ailenin çocuğu olan Gay, ABD’de azınlıkların siyasi iştiraki konusunda önde gelen bir ses olarak görülüyor. Gay, 2006’da Harvard’a hükümet ve Afrika ve Afro-Amerikan çalışmaları profesörü olarak katıldı ve o vakitten beri çeşitli toplumsal ve ekonomik faktörün siyasi görüşleri ve oylamaları nasıl şekillendirdiği de dahil olmak üzere çeşitli hususları araştırdı.

Gay ayrıyeten, çocuk yoksulluğu ve yoksunluğunun eğitim fırsatları üzerindeki tesirleri ve Amerikan eşitsizliği üzere mevzuları global bir perspektiften inceleyen Harvard’ın ABD eşitsizlik Teşebbüsü’nün kurucu lideri olarak misyon yapıyor.

“MÜTHİŞ BİR AKADEMİK LİDER”

Harvard’ın şu anki önderi Bacow mevzuya ait yaptığı açıklamada, “Keskin bir zekaya, şahane liderlik ve bağlantı maharetlerine, kusursuz muhakemeye ve Harvard’a güzel hizmet edecek özveriye sahip dayanılmaz bir akademik önder. Tahminen de en kıymetlisi, onu tanıyan ve onunla çalışmış herkesin hürmetini hak ediyor” diye konuştu.

Diğer taraftan Gay, vazifesi kabul konuşmasında Harvard’daki kısımlar ortasında daha fazla işbirliği davetinde bulundu ve üniversitenin dünyayla daha fazla iç içe olması davetinde bulundu.

Gay, “‘Fildişi kule’ fikri, akademi dünyasının geleceği değil, geçmişidir. Biz toplumun dışında değil, onun bir modülü olarak varız. Bu, Harvard’ın dünyaya dahil olma ve dünyaya hizmet etme misyonu olduğu manasına gelir” diye konuştu.

Öte yandan Gay, Harvard Üniversitesi’nin lideri olduğunda Ivy League üniversitelerinde bayan liderlerin sayısı artacak Şu anda 8 Ivy League okulundan Dartmouth, Pennsylvania, Cornell ve Brown üniversitelerinde bayan liderler bulunuyor. Columbia, Yale ve Princeton üniversiteleri ise erkek liderler tarafından yönetiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir