Gültan Kışanak: HDP seçmeni ‘oy’ olarak görülemez

Kürt siyasetinde ve bayan özgürlük çabasında kıymetli bir yeri olan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Lideri Gültan Kışanak, vazifesini sürdürürken tutuklandığı 30 Ekim 2016’dan bu yana cezaevinde tutuluyor.

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kışanak gündeme dair açıklamalar yaparak HDP seçmeni ile ilgili şu ihtarda bulundu: “Altılı masanın adayının bir demokrasi savı varsa; HDP’yi bu argümanın yanında konumlanmaya davet etmesi gerekir. HDP seçmeni bir sefer daha, ‘mecburiyet’ hissiyle, oy tercihinde bulunmayabilir. Seçim o denli son dakikalarda yapılan birkaç mitingle kazanılamaz. Muhalefet meydanlara çıkmak için geç kalıyor.”

Gerçek Gündem’den Filiz Gazi’nin haberine göre, Kışanak, seçim sürecinde muhalefetin atacağı adımlar, HDP’nin bu süreçte nasıl davranacağı, Türkiye’nin bu süreci atlatması için siyasete düşen misyonlara ait konuştu.

‘ADAYLIK SÜRECİ PARTİMİZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR’

Adı Cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçen Kışanak, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili süreç, partimiz HDP tarafından yürütülmektedir. HDP’nin 6’lı masaya dahil olma yahut seçim ittifakı yapma üzere bir talebi olmadığının ve her fırsatta ‘ortak aday’ vurgusu yaptığının altını çizmek gerekiyor. HDP’nin bu husustaki tavrı pek nettir: “Muhalefet partileri tek adayla cumhurbaşkanlığı seçimine katılmalı ve ortak adayı belirleme sürecinde HDP’nin kurumsal kimliği muhatap alınmalı.” Bu eksende bir formül bulunabileceğini düşünüyorum” dedi.

‘HDP SEÇMENİ ‘OY’ OLARAK GÖRÜLEMEZ’

“Ortak adayı destekleme tarafında bir karar almanız durumunda; hangi isim ya da isimler HDP seçmeni tarafından kabul görür?” sorusunu yanıtlayan Kışanak, “HDP de HDP seçmeni de ‘isimlerden’ daha çok ‘yaklaşımlarla’ ilgileniyor. HDP seçmeni, politik taleplerinden azade, yalnızca ‘oy’ olarak görülemez. HDP seçmenine karşı ‘el mahkum’ siyaseti izlemek de sonuç alıcı bir yaklaşım değildir. HDP seçmeni, HDP’nin politik programında lisana getirilen taleplerin gerçek sahibidir; HDP bu taleplerin temsilcisi, hukukî şahsıdır. Bu nedenle HDP seçmeninin eşit yurttaşlık, adalet, demokrasi ve barış üzere taleplerini dikkate almayan beklenen adayların, HDP seçmeninden, seçimi kazandıracak kadar oy alması mümkün değildir.

HDP seçmenini ‘kazandıran’ değil; ‘kaybettiren’ konumda görerek hesap yapmak da bu kere sonuç almayacaktır. HDP seçmeninin oyu; en az öteki tüm partilere verilen oylar kadar pahalıdır. Bunu unutmamak ve şayet 6’lı masanın adayının bir demokrasi tezi varsa, HDP’yi bu tezin yanında konumlanmaya davet etmesi gerekir. HDP seçmeni bir kere daha, ‘mecburiyet’ hissiyle, oy tercihinde bulunmayabilir” sözlerini kullandı.

‘SİYASİ OPERASYONLAR MUHALEFETİN KAPISINA DAYANDI’

Altılı Masa’nın HDP ile ilgili tavrı hakkında konuşan Kışanak, “6’lı masanın HDP konusundaki tavrında eleştirilecek çok istikamet var. Tenkitler yalnızca bu seçim sürecindeki tavrıyla hudutlu da değil. 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana sistematik olarak HDP’nin kurumsal kimliği; HDP’li siyasetçiler, seçimde kazandığı belediyeler ağır bir akın altında. HDP’yi gaye alan siyasi operasyonlarda, demokratik hukuk devleti olmanın taban unsurları bile unutuldu. Halkın iradesi hiçe sayıldı. 2016 yılından bu yana belediyeleri kayyum işgali altında. Bu kadar ağır hukuksuzluklar karşısında muhalefet kâfi yansıyı göstermedi.

Gelinen noktada birebir siyasi operasyonlar öteki muhalefet partilerinin de kapısına dayandı. Yaşayarak bir sefer daha deneyim ettiğimiz üzere; demokrasinin en temel unsurları olan fikir özgürlüğü, örgütlenme, siyaset yapma, seçme ve seçilme hakkı bir defa yara almaya başladı mı sonu gelmiyor…

Bütün bunlar görülüyor ancak 6’lı masa hala cumhurbaşkanı adayı konusunda bile HDP ile yan yana durmaktan imtina ediyor. Cumhurbaşkanı 84 milyonun cumhurbaşkanı olacaksa seçim sürecinde bu kapsayıcılığı göstermekten neden uzak durur, anlaşılır üzere değil. Kürtlerin yaşayarak öğrendiği ‘paranteze alınma’ derdi neden görülmek istenmiyor.

Geçmişe takılıp kalmanın bir manası yok. Önümüze bakabiliriz. Türkiye gerçek manada kritik bir seçime giriyor. Artık, ortak, demokratik bir gelecek için adım atma vakti. Halkın ferasetine güvenip; iktidarın kurduğu ön yargı bariyerlerini kaldırma zamanı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir