Gaziantep’te sokak hayvanları için doğayla iç içe yaşam alanı

GAZİANTEP (İGFA) – Sokak hayvanlarının Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Müdafaa Daire Başkanlığı veterinerlerince tedavi, aşılama ve kısırlaştırmaları sonrası rehabilite olacakları Doğal Hayat Alanı, sokak köpeklerine doğal ortamda rehabilitasyon imkanı sunuyor.

Toplam 60 dönüm üzerine kurulan ve bin 500 köpek kapasitesi olan merkezde, besleme noktaları, 217 kulübe ve sundurmalar, sıcak havalara karşı serinleme havuzları, gerilim denetimi için kum havuzları bulunuyor. Geniş ve doğal bir ortamda müzik eşliğinde de rahatlamaları sağlanacak merkezde rehabilite olan “can dostlar”, daha sonra alındıkları noktalara geri bırakılacak.

Tesisin son durumu ve yapılan hazırlıkları inceleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, hayvanların ve haklarının korunması için kıymetli bir yasanın çıktığını, uygulama konusunda belediyelerin yapacağı tesislerle kolaylıkların yaşanacağını söyledi.

Şahin, vakit zaman farklı vilayetlerden hayvanlarla ilgili makûs haberler geldiğini anımsatarak, “Yasanın ruhuna uygun onları ‘can’ olarak görüp, uygun tesislerde rahatlatmamız gerekiyor. O yüzden sokak hayvanlarında buraya geldiklerinde aşılanıyor, kısırlaştırılıyor, bütün bakımları yapılıyor. Bir rahatlamaları gerekiyor. Bitecek havuzumuz var orada. Musikiyle birlikte bir rahatlama ortamı olacak. 60 dönüm işin büyüklüğü açısından çok kıymetli. Ben Türkiye Belediyeler Birliği Lideri olduğum için bu büyüklükte diğer hiçbir yerde duymadım görmedim de. Bir orta formül olacak, bir taraftan doğal ömür alanımız, bir taraftan da Burç Yazıbağ’da yaptığımız 15 dönüm yaralı olanın ameliyat edildiği, ambulansının olduğu, oradaki tedavilerin Veterinerler Odası Lideri ile birlikte açmış olduğumuz protokollerle, tam bir ömür alanına dönüştüğü kıymetli bir rehabilitasyon merkezimizi de tamamladık. Bunlar bittiği vakit Gaziantep, hayvan dostu bir kent olma noktasında tesisleşmesini tamamlamış olacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir