Düzce’de deprem nedeniyle meydana gelen toprak kırılmaları görüntülendi

Merkeze bağlı Yayakbaşı köyünde yaklaşık 173 dönümlük merada yer alan göletin etrafında sarsıntı sonrası toprak kırılmaları meydana geldi.

Anadolu Ajansı muhabirlerince görüntülenen kırılmaların yaklaşık 10 santimetre genişliğe kadar çıktığı görüldü.

Bölgeye gelen sarsıntı uzmanları kırılmalar üzerinde inceleme yaptı.

KÜLTÜR KONUTU’NDA HASAR OLUŞTU

Merkeze bağlı Köprübaşı Ömerefendi köyünde bulunan Adige Kültür Konutu’nda de hasar oluştu.

Hasar alan bacanın düşmesi sonucu Kültür Konutu’nun bir odasının tavanında yıkım meydana geldi.

Adige Kültür Meskeni Derneği İdare Heyeti Lideri Erdal Özmeç, AA muhabirine, binanın 7 yıl evvel faaliyete başladığını anlattı.

Bacanın düşmesi sonucu tavanda yıkım meydana geldiğini aktaran Özmeç, “12 Kasım zelzelesi tekrar yaşanmış oldu. Şiddetli sarsıntıydı, yıkımı ve ağır hasarı çok olmasa da tesiri derin oldu.” dedi.

Özmeç, zelzele sırasında uyuduğunu lisana getirerek, “1999 sarsıntısında ağustos ve kasım zelzelesi üst üste olmuştu. Üzerine de bu olunca mesken halkını konuta sokamıyoruz. Zelzele sonrası bilhassa de sarsıntıya sağlam dediğimiz sistemle yapılan konutlarımıza bile giremedik. Merkezde yaşayan çocuklarımız var, onları çağırdık, tekrar geniş aile olduk.” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN SARSINTIYA HAZIR OLABİLMEK”

Arazilerde kırılmalar oluştuğuna dikkati çeken Özmeç, “Deprem tekrar kendini hissettirdi. Geçen 23 yıla karşın nasıl ben unutmadıysam, şu kuşakta bir ömür uzunluğu unutmaz. İzi çok büyük. Kıymetli olan zelzeleye hazır olabilmek.” sözlerini kullandı.

Özmeç, 12 Kasım 1999’daki sarsıntıdan sonra Düzce’nin inşaat tekniklerinin biraz daha güzel olduğunu test etmiş olduklarını vurgulayarak, “Bu hususta rahatız lakin yeniden de duvar patlakları, küçük tefek çatlaklar var. Onlar ürpertici, ne kadar sağlam yapsak da.” dedi.

Kültür Konutu’ndaki hasardan ötürü üzgün olduklarını lisana getiren Özmeç, tarihi eşyaları sergiledikleri odada hasarın bulunduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir