‘Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü, Erdoğan’ın mitingi için okul okul planlama yaptı’

DUVARDiyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim Pazar günü Diyarbakır’da yapacağı mitingle ilgili ilçe ulusal eğitim müdürleri ile toplantı yaptığı öne sürüldü.

Konuyla ilgili ANKA Haber Ajansı’na konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Sayın Ulusal Eğitim Müdürü, senin misyonun eğitim yapmak. Gitmeyen öğretmene ne yapacaksın? Hangi tüzel münasebet ile o mitinge gitmeyen öğretmene soruşturma açacaksın. Sizde hiç mi utanma yok. Hiç mi sıkılma yok?” diye sordu.

‘EMİN OLUN Kİ TÜRKİYE’NİN EN KIYMETLİ MİTİNGİ BU OLACAK’

ANKA’ya nazaran, Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Küçükali, 19 Ekim’de ilçe ulusal eğitim müdürleri ile bir toplantı yaptı. Küçükali, toplantıda; Erdoğan’ın 23 Ekim programını hatırlattı. Toplantıda, okul okul planlama yapıldığı, bir ilçe ulusal eğitim müdürünün mitinge katılması için her okuldan bir müdür, iki müdür yardımcısı, bir hizmetli, iki öğretmen belirlediğini, bu formda mitinge 500 ile 1000 kişi ortasında iştirak sağlanacağını belirttiği aktarıldı. Küçükali’nin ise “Önemli bir miting, gerekli takviyesi sağlamamız lazım. İnşallah el birliği ile amaçladığımız hedeflediğimiz kalabalığı oraya toplayacağız. Emin olun ki Türkiye’nin en değerli mitingi bu olacak. Bir meşale yanacak buradan, istek edilen kalabalık toplanırsa…” dediği söz edildi.

Küçüali’nin, ilçe ulusal eğitim müdürlerine; 15 Ekim mitingi öncesinde bir planlama yaptıklarını, o planlamanın motamot uygulanacağını lakin miting için toplanacağı söylenen sayının kâfi olmadığını belirttiği öğrenildi. Küçükali’nin, “Önemli bir miting, gerekli takviyesi sağlamamız lazım” dediği kaydedildi.

Küçükali’nın ayrıyeten; vilayet ulusal eğitim müdürlerine, okul müdürlerinin tamamına direkt bildiri atmamaları talimatını verdiği aktarıldı. Küçükali’nin, “Bazı ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimize ileti atmış. Demiş ki, ‘İl Müdürümüz bizden şu kadar sayıda iştirak bekliyor. Herkes öğretmenlerini ayarlasın. Herkes şu sayıda elemanını, öğretmenini, hizmetlisini toplasın. Miting alanında çeksin, bana atsın, ben de ulusal eğitim müdürüne atacağım.’ Bu biçimde bir iletisi müdürlere çekmeniz hakikat değil. Siz müdürlerinizi biliyorsunuz. Kim bu işe gönül vermiş, kim sağlam; onlarla irtibata geçiyorsunuz. O müdürleriniz de okullarındaki öğretmenleri biliyor. Güvendiği öğretmenlerle birebir görüşüyor. Başka öğretmenlere zati valilikten bir bildiri gidiyor, iştirakleri ile ilgili. Davetiye gidiyor tüm öğretmenlere. Lakin biz güvendiğimiz müdürlerle birebir çalışıyoruz, onlar güvendikleri öğretmenlerle birebir çalışıyorlar” dediği söz edildi.

Bu kelamların akabinde ilçe ulusal eğitim müdürlerinin her bir şube müdürüne 5 okul müdürü; 5 okul müdürünün her birine de 10 okul müdürü zimmetlediği; her okuldan bir müdür, iki müdür yardımcısı, bir hizmetli, iki öğretmen belirlediğini, bu formda mitinge 500 ile 1000 kişi ortasında iştirak sağlanacağını belirttiği aktarıldı.

‘ÖĞRETMEN, KENDİ İSTERSE, BİR SİYASİ PARTİNİN MİTİNGİNE MASRAF KENDİ TALEPLERİNİ HAYKIRIR’

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise yaptığı açıklamada, “Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü, okul müdürlerine tek tek ulaşamayacağı için ‘Saadet Zinciri’ oluşturmuş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’a gidecekmiş. Adalet ve Kalkınma Partisi sıfatıyla, orada miting yapacakmış. Bu mitingin kalabalık olabilmesi için; Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü, tek tek ilçe ulusal eğitim müdürlerini arıyor. Her bir ilçe ulusal eğitim müdürüne, 10 okul müdürü zimmetli. 10 okul müdürü, bir öteki 10 okul müdürüne zimmetli. Her okuldan bir müdür, müdür yardımcısı, memur, öğretmen olmak üzere toplam 10 kişi getirme mecburiliği var. Bu getirme zorunluluğunun ispatı da miting alanından selfie çekecek öğretmen ve okul müdürüne gönderecek. Okul müdürü ilçe ulusal eğitim müdürüne, ilçe ulusal eğitim müdürü de ulusal eğitim müdürüne gönderecek.

Sayın Ulusal Eğitim Müdürü, senin misyonun eğitim yapmak. Gitmeyen öğretmene ne yapacaksın? Hangi hukuksal münasebet ile o mitinge gitmeyen öğretmene soruşturma açacaksın. Sizde hiç mi utanma yok. Hiç mi sıkılma yok? Ey Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Mitingde kalabalık toplamak istiyorsan, siyasi iradenle topla. Hiç kimseyi, zorla kendi mitingine davet ettirip, daha sonra da CHP Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hodri meydan çekme. Hodri meydan çekeceksen; kendi siyasi örgütlerinle, vilayet liderinle, ilçe başkanınla… Daha evvel sana oy veren seçmeni kaybettin onu biliyoruz. O seçmenle buluşmayı denesene.

Diyarbakır Valisi’ni, Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü’nü uyarıyorum. Öğretmenlere dokunmayın. Öğretmenle oynamayın. Öğretmen, kendi isterse, bir siyasi partinin mitingine masraf kendi taleplerini haykırır. Ancak hiç kimse öğretmeni zorla bu cins mitinglere götüremez” sözlerini kullandı.

CHP’li Kaya ayrıyeten, Küçükali’nin ilçe ulusal eğitim müdürleri ile yaptığı toplantının ses kaydının ortaya çıktığını belirterek, toplumsal medya hesabında; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da yapacağı mitinge, öğretmenlerin iştiraki için baskı yapıldığını açıklamıştım. Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin miting için okul idarelerine talimat veren ses kaydı çıktı” açıklamasını yaptı.

KÜÇÜKALİ DÖNÜŞ YAPMADI

Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Küçükali ise mevzuyla ilgili ajansa cevap vermedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir