Balbay: Erdoğan ile Esad, Moskova’da görüşecek

Türkiye ile Suriye ortasında devam eden resmi görüşmeleri kıymetlendiren Cumhuriyet müellifi Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’ın Moskova’da görüşeceğini belirtti.

Esad’ın Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığını tümüyle çekmesi ve Suriye idaresi aleyhine faaliyetleri desteklemekten vazgeçmesi kaideleriyle Erdoğan’la görüşmeyi kabul ettiğini hatırlatan Balbay, kulis bilgisini şöyle paylaştı:

“Bu gelişmelerin devamının nereye gittiği malum. Dışişleri bakanlarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Suriye Devlet Lideri Esad bir ortaya gelecek. Son anda bir değişiklik olmazsa bu buluşmanın Moskova’da olması planlanıyor. Bunun için Putin’in Erdoğan’a kelam verdiği Ankara koridorlarının yadırganmayan kulisleri arasında!”

29 Aralık’ta Savunma Bakanı Hulusi Akar’la Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmut Abbas, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Moskova’da görüşmüştü. MİT Lideri Hakan Fidan’ın da katıldığı bu görüşmenin akabinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ve Rusya Dışişleri bakanlarıyla şubat ayı başında Moskova’da buluşacaklarını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir