6’lı masada Ümit Özdağ etkisi: Erdoğan aday olamaz

Altılı Masa’nın bugün yapılacak 9. cins toplantısı öncesi Sözcü’den Emin Özgönül’e konuşan konut sahibi Demokrat Parti başkanı Gültekin Uysal, halkın yüzde 65’inin parlamenter sistemi istediğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bilhassa iktisada olan tesirlerini lisana geçiren Uysal şunları söyledi:

“Halkın yüzde 65’inin parlamenter sisteme dönmek istiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile iktisatta batıl fikirler getirip, halkın sofrasındaki ekmeği çaldılar. Enflasyonu patlatıp, yoksulluğu 81 kente, 922 ilçeye, binlerce köy ve mezraya yaydılar. Milyonlarca göçmen ile demografik yapımız tehlikeye girdi. Gençleri doğdukları topraklarda gelecek kuramayan bir ülkeden daha büyük felaket olamaz. 20 yılda ne hale geldiğimiz ortada, artık 5 yıl daha istiyorlar. 20 yıldır idarede kim vardı? Bu millete yüklü bir fatura çıkardılar, artık o faturayı da Türk milletine ödetiyorlar ve 5 yıl daha ödetmek istiyorlar.”

Altılı Masa’nın adayı konusuna da değinen Uysal, “Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız belirli, ismi ‘Adalet’… Ülkeye adaleti getirecek, sefaleti yoksulluğu, adam kayırmayı, kravatlı soygunu, fetret periyodunu bitirecek. İsmimiz değil alnımız ak olacak. Zihinlerde yaratılan düşmanlığı, kutuplaşmayı sona erdirecek. Altılı masa bunları yapacak zira Türk milleti ve Cumhuriyet, dört nala felakete gidiyor” dedi.

UÇURUMUN KENARINDAYIZ

‘Devleti ele geçireceğiz’ diyerek yola çıkanların ülkenin kaynaklarını kuruttuğunu ve kurumlarını çökerttiğini lisana getiren Uysal “Buna son vermek zorundayız. Bu iktidara ve bu hükümet sistemine değil 5 yıl, 5 gün dahi mühlet verilemez. Uçurumun kenarında ve eşikteyiz. Fakat biz ve halkımız merhum Demirel’in dediği üzere, bereketli toprakların bedbaht insanları olmayacağız. Kelamı biten ve ülkeyi bu hale getirenler gidecek ve hepsi de hesap verecektir” değerlendirmesini yaptı.

“ERDOĞAN 3. DEFA ADAY OLAMAZ”

Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına değinerek “Anayasa açık, bir kişi en çok 2 sefer Cumhurbaşkanı seçilebilir. TBMM 18 Haziran’dan evvelki bir tarih için seçimi öne almazsa Erdoğan da yine ve 3. kere aday olamaz. Seçimin öne alınması için ise AKP-MHP’nin oyu yetmiyor. Fakat iktidar bu ülkede, ‘Ben yaptım oldu’ mantığı ile hareket ediyor. 2 devir kıstasını bu iktidar getirdi. Artık biz anayasayı hatırlattığımızda, ‘Önümüzü kesmeye çalışıyorlar, Erdoğan’ın adaylığından korkuyorlar’ üzere mazeretlere sığınacaklar. Birinci adaylık eski Anayasa’ya göreymiş 2. adaylık yenisine göreymiş, yeniye nazaran bir hakkı daha varmış, mazeret çok” dedi.

ALTILI MASA, DOKUZUNCU TOPLANTIYI TURGUT ÖZAL’IN ODASINDA YAPACAK

Altılı Masa’yı oluşturan önderler bugün evvel Bilkent Otel’de parlamenter sisteme dönüş modelini açıklayacak, akabinde DP Genel Merkezi’nde bir ortaya gelecek. Toplantı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da ANAP Genel Lideri iken kullandığı makam odasında gerçekleştirilecek. Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın konut sahipliğinde yapılacak Altılı Masa’nın 9. toplantısına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu katılacak.

Bu tepe öncesi 6’lı Masa; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Teklifi’ni anlatmak için basının karşısına geçecek. Tanıtım toplantısı, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’nin 28 Şubat 2022’de açıklandığı Bilkent Otel’de yapılacak. Altı siyasi partinin genel merkez, vilayet ve ilçe yöneticileri ile milletvekilleri, saat 10.30’da başlayacak toplantıyı toplumsal medya hesaplarından bir görüntü paylaşarak duyurdu. Toplumsal medya iletilerinde “Şimdi Demokrasi Zamanı” etiketi kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir