2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Bakanlık resmi rakamları paylaştı

“Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi” tezleriyle ilgili İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.

221 BİN 671 SURİYELİ, TÜRK VATANDAŞI OLDU

Söz konusu savların gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, “Günümüz prestijiyle 125 bin 563’ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108’i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır.” sözlerine yer verildi.

“SURİYELİ SAYISI 163 BİN 44”

Açıklama şu tabirlerle devam etti: “Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu manasına gelmediği üzere Türk vatandaşlığını kazandığı manasına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu bireyler, yurt dışında doğan, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır.

“SEÇMEN LİSTELERİ SON DERECE GÜVENLİ”

Yüksek Seçim Heyeti Lideri Muharrem Akkaya ise şunları söyledi: “Seçmen kütükleri, daima bilgi toplanarak, her seçim periyodunda güncelleniyor. Yapılan incelemelerin akabinde listeler ‘Sandık Bölgesi Askı Listesi’ haline getiriliyor. İtiraz ve incelemelerin de tamamlamasıyla seçmen kütüğü listesi katılaştırılarak, sandık seçmen listesi son halini alıyor. YSK’nin incelemelerinin akabinde hazırlanan seçmen listeleri son derece inançlıdır. Haberlerde tez edildiği üzere bir raporumuz bulunmamaktadır.”

Kaynak: AA / Mahallî

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir