2 bin 350 yıllık Kibele heykeli bulundu

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları’nın eteklerinde milattan evvel 10. yüzyılda kurulduğu kestirim edilen, kimi kaynaklara nazaran tarihi milattan evvel 2 bin yılına kadar uzanan Antandros Antik Kenti’ndeki hafriyat çalışmalarında yaklaşık 2 bin 350 yıllık Kibele Heykeli’ne rastlandı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve hafriyat heyeti lideri Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros antik kentinde yaklaşık 2 haftadır yürüttükleri hafriyat çalışmasında bölge için kıymetli bulgulara rastladıklarını tabir etti.

Prof Dr. Gürcan Polat Roma Villası’ndaki hafriyat çalışmalarının süratle devam ettiğini tabir ederek “Roma Villası’nda En alt terasta bulunan iki odada iki dükkanda hafriyat çalışmalarımız sürmekteyken duvar taşı olarak kullanılmış bir heykelcikle karşılaştık” dedi.

Yapılan çalışmalarda Toprak ve Rahmet Tanrıçası olarak bilinen Kibele heykeline rastladıklarını tabir eden Prof. Dr. Polat “Bu heykelcik mermerden yaklaşık otuz santim yüksekliği. Ancak tam olarak ne yazık ki korunmamış. Başı ve kimi uzuvları eksik durumda fakat yeniden de bu eksikliğe karşın onun bir Kibel heykeli olduğu çok net ortada. Zira tahta oturur vaziyette, bir bayan heykeli, tahtta, iki yanında aslan, kucağında da bir öteki üçüncü aslan yer alıyor ve büyük ihtimalle sol tümpana olarak isimlendirdiğimiz bir def mevcutken sağ eli tam olarak korunmamış ancak orada da büyük ihtimalle bir sunum kabı tutuyor olmalıydı.”

“VAHŞİ TABİATIN HAMİ TANRIÇASI” 

Bulunan Kibele heykelinin kıymetli olduğunun altını çizen Hafriyat Lideri Prof. Dr. Gürcan Polat “Tabii çok eksiği var lakin bizim için şu açıdan çok değerli. Zira İda Dağı’nın eteklerinde yer alıyoruz. İda bugün olduğu üzere antik periyot için de çok süper bir hoşluk. Olağan ki bu yabanî tabiatın kollayıcı bir tanrıçaya gereksinimi var ki o misyonu de burada Kibele İdean üstleniyor. Yani İda Dağlı Kibile üstleniyor. Antik kaynaklarda bu tanrıçaya ait çeşitli tapınımlara dair bilgiler bize ulaşıyordu. Lakin birinci sefer Kibele İdean’a ait bir maddi kültür verisini biz Antandros’ta bulduk. Bu açıdan hayli önemli” dedi.

Roma’nın kurucu atalarından Ayneas’ın yaptığı gemilerin Kazdağlarındaki ağaçlardan yapıldığının altını çizen Prof. Dr. Polat “ Alışılmış Kibele’nin bir öteki kıymeti de yeniden Ayneas efsanesiyle temaslı olarak karşımıza çıkıyor. Ayneas gemilerini yaptırmak üzere Antandros’a geldiğinde; Antandros’un gerisindeki Kibele kutsal koruluğundan Tanrıça Kibele keresteler kesme müsaadesi veriyor. Yaptığı gemilerin de müdafaasını üstleniyor. Bu açıdan da ortaya çıkardığımız bir buluntu farklı bir kıymete sahip” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir